آفات

قارچ کش و باکتری کش نوردوکس

قارچ کش و باکتری کش نوردوکس

نوردوکس اکسید مس 83/9 % (گرانول قابل حل در آب)

یک ترکیب غیر آلی(معدنی) است که بعنوان یک قارچکش برای جلوگیری از بیماریهای اندامهای هوایی گیاه و همچنین ضدعفونی بذر بکار می رود. این قارچکش تحت نام های نوردوکس، کوپکس، پرنوکس و … وجود دارند.

دارای مس قابل جذب.
عدم آزاد سازی کلر در خاک و حافظ محیط زیست.
جهت مبارزه با بیماری‌های لکه موجی و سفیدک دروغی سیب‌زمینی.
جهت مبارزه با بیماری‌های مختلف در گوجه فرنگی مانند: آنتراکنوز، شانکر باکتریایی، لکه باکتریایی، لکه برگی باکتریایی و سفیدک دروغی.
جهت مبارزه با بیماری‌های مختلف در خیار، انواع کدو، طالبی، هندوانه و …مانند: لکه برگی، آلترناریایی، لکه زاویه ای برگ، آنتراکنوز، سفیدک دروغی و حقیقی.
جهت مبارزه با بیماری‌های آتشک درختان میوه دانه‌دار، غربالی درختان میوه هسته‌دار، سفیدک دروغی انگور، پیچیدگی برگ هلو، مومیایی و شانکر باکتریایی درختان میوه و گموز در مرکبات و پسته.
جهت مبارزه با بیماری‌های مختلف برنج از جمله: بلاست، سوختگی باکتریایی یا سیاه شدگی دانه، سوختگی یا پوسیدگی غلاف برنج (شیت بلایت)، بیماری فوزاریومی یا بوته گنایی، بیماری باکانه به صورت بذر مال.

مبدا پیدایش اکسید مس:

اولین بار در سال 1932 از این ترکیب به عنوان یک قارچکش استفاده شد. کمپانی های نوردوکس نروژ و ساندوز سوئیس تولیدکننده های اصلی آن می باشند. ولی در آمریکا توسط کمپانی Monterey به بازار عرضه شد.

قارچکش و باکتری کش نوردوکس را شرکت هامون بذر زرین به عنوان یک محصول اسپانیایی(ماسو اسپانیا) به ایران وارد میکنند.

بیماری های مهم و قابل پیشگیری: لکه سیاه سیب و گلابی، بیماریهای لکه باکتریایی، آنتراکنوز، سفیدک داخلی سیب زمینی، پوسیدگی قهوه ای، لکه غربالی و بسیاری از بیماریهای اندوفیتی

میزان مصرف: میزان مصرف این قارچکش به صورت محلولپاشی روی اندامهای هوایی گیاهان حدود 5تا 10کیلوگرم در هکتار و به صورت ضدعفونی به میزان 5-10کیلوگرم برای هزار است ولی قارچکش نوردوکس با دزهای مصرفی 1درهزار برای پیش از بازشدن گل ها و موقع تورم جوانه ها، نیم در هزار برای کنترل بیماری باکتریایی آتشک حتی روی گل و 1-1.25 در هزار برای مرحلهی فندقه شدن میوه های درختان میوه قابل توصیه است.

نحوه مصرف:

1-درمورد اندامهای هوایی گیاه: در طول فصل رشد هر زمان که لازم باشد سمپاشی آغاز و تا زمان برداشت در فواصل زمانی 7-10 روز تکرار شود.

در مورد درختان میوه هسته دار در خواب درخت نیز می توان از این قارچکش استفاده کرد.

2-برای ضدعفونی بذر: به صورت پودر خشک با بذر مخلوط می شود که اینکار را می توان با دست یا با وسایل مکانیکی انجام داد. البته بعنوان ضدعفونی کننده بذر بیشتر در مورد بذور نخود و پنبه بکار می رود.

احتیاطات مصرف: این قارچکش با گل گوگرد یا ترکیبات قلیایی دیگر ویا حتی ترکیبات با خاصیت خنثی قابلیت اختلاط ندارد ولی شرکت بهاور شیمی با درصد مناسب و آزمایش شده از نوردوکس و روغن ولک ترکیب نوردوولک را ایجاد کرده اند که برای سم پاشی زمستانه مناسب می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *