تغذیه گیاهی

علت کلوخه شدن خاک

علت کلوخه شدن خاک چیست؟ به طور کلی هنگامی که متوجه شدید خاک شما فشرده شده است می‌توانید از روش های متفاوتی برای جلوگیری از آن استفاده نمایید که در ادامه مطلب به بررسی این روش ها به طور کامل پرداخته ایم.

علت کلوخه شدن خاک:

شاید برای شما این سوال به وجود بیاید که علت کلوخه شدن خاک چیست؟ در حالت ایده‌آل، خاک دارای حفره‌های هوا است تا رطوبت، کرم‌ها، ریشه‌ها و میکروب‌ها از آن عبور کنند.

وقتی خاک فشرده می شود، این حفره های هوا به بیرون فشرده می شوند و رشد گیاهان و رسیدن آب (و مواد مغذی) به ریشه گیاهان سخت تر می شود. به جای آن آب روی سطح جمع می شود و گیاه می‌تواند به معنای واقعی کلمه خفه شود.

فشردگی خاک می تواند ناشی از ماشین آلات سنگین، تردد زیاد با پای پیاده، کندن خاک در هنگام خیس بودن یا حتی کار بیش از حد خاک باشد.

چگونه بفهمیم خاک فشرده است؟

یک آزمایش سریع این است که یک میله فولادی یا پیچ گوشتی بلند را به خاک مرطوب فشار دهید – اگر نمی توانید آن را خیلی دور فشار دهید، ممکن است خاک فشرده شده باشد. برای تأیید، یک سوراخ به عمق 30 سانتی متر حفر کنید و یک لایه را از کناره برش دهید تا نگاه دقیق تری داشته باشید.

خاک سست تر به راحتی جدا می شود، در حالی که خاک متراکم صاف تر و جامدتر است – و اغلب دارای لایه های افقی قابل مشاهده است. حتی ممکن است ریشه های گیاه را ببینید که به صورت افقی در امتداد خطوط رشد می کنند و قادر به شکستن آن نیستند.

نحوه جلوگیری از کلوخه شدن خاک:

بهترین راه حل این است که در وهله اول از فشردگی خودداری کنید، بنابراین از رانندگی در چمن‌زار خودداری کنید و تخت‌های گیاهی را بیش از دو بازو پهن نکنید تا بتوانید از هر طرف به وسط برسید. اگر نمی‌توانید از پا گذاشتن روی تخت‌های باغ اجتناب کنید، سنگ‌های پله‌ای قرار دهید تا مشخص کنید افراد باید کجا قدم بگذارند.

هواکش مناسب برای جلوگیری از فشره شدن خاک:

از هر روش دیگری که استفاده می کنید، این یک پیش درمانی خوب است. به جای حفاری روی خاک و خطر تراکم بیشتر آن، استفاده از هواکش راه خوبی برای وارد کردن فوری هوا، آب و هر گونه پوشش بالایی از گچ و مواد آلی به خاک است.

بکارگیری مواد آلی در خاک:

روش های مختلفی برای معرفی مواد آلی وجود دارد که بستگی به این دارد، باید توجه داشته باشید که پس از هوادهی خاک، یک لایه ماسه و کود گاوی را روی خاک پخش نمایید.

توجه داشته باشید که هرگز آنقدر اضافه نکنید که سبز را نبینید. همچنین می‌توانید کرم‌های ریخته‌گری یا چای کمپوست را برای تشویق میکروب‌ها و سایر حیوانات کوچک در خاک پخش کنید، که به هوادهی آن کمک می‌کند.

پوشاندن خاک:

یک گزینه کمی سریعتر پوشاندن خاک با موادی است که مملو از میکروب های خاک است، زیرا این کار روند را تسریع می کند. این شامل کمپوست، مواد ریخته‌گری کرم و کود است و مواد متراکم و سخت‌تر مانند خرده‌های چوب که تجزیه آن‌ها زمان بیشتری می‌برد.

مطمئن شوید که این کمپوست و غیره را با یک لایه مالچ کاه بپوشانید تا از خشک شدن آن جلوگیری کنید زیرا این کار میکروب های مفید را که آفتاب گرم را دوست ندارند، از بین می برد.

ابیاری عمیق:

آبیاری عمیق یک بار در هفته نیز باعث حرکت همه چیز می شود. بعد از حدود یک ماه متوجه تفاوت خواهید شد و اگر به تغذیه خاک خود در هر بهار و پاییز ادامه دهید، به زودی پر از زندگی می شود و همه گیاهان شما رشد می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *